برنج:
برنج جزء جدایی ناپذیر سفره ما ایرانیان است، همه غذاهای معروف ایرانی مانند قیمه، قورمه سازی، انواع کباب ها با برنج مصرف می شود. علاوه بر ایران، کشورهایی مانند هند، پاکستان و تایلند نیز در تولید برنج مرغوب موفق بوده اند.

** برنج هندی:
امروزه به دلیل قیمت مناسب تر و همچنین کشیده تر بودن دانه برنج هندی، و ظاهر زیباتر آن، مصرف این نوع برنج در ایران رواج یافته است. پخت برنج هندی بسیار راحت تر از برنج ایرانی است. برنج باسماتی نوعی برنج هندی است که دانه های کشیده ای دارد.
الف) برنج باسماتی هندی 1121 سفید سلا:
برنج پاربویل شده سلا که با نام برنج باسماتی 1121 سفید سلا نیز شناخته می شود، یکی از پرتقاضاترین انواع برنج باسماتی در جهان است. فرآوری محصول به این صورت است که ابتدا آن را در مرحله حمل از شالیزار بخارپز می کنند و سپس قبل از ارسال برای فرآوری، خشک می کنند. این فرآیند به گونه‌ای انجام می‌شود که برنج بتواند مواد معدنی و ویتامین‌های بیشتری را از دانه اصلی خود حفظ کند. این موضوع برنج باسماتی فوق الذکر را بسیار مغذی و سالم تر می کند.

ب) برنج بخارپز باسماتی هندی 1121:
برنج بخار پز 1121 باسماتی از طریق بخارپز کردن فرآوری می شود و دانه های بلند، تمیز و معطری را به دوستداران غذا ارائه می دهد. همچنین زمان بسیار کمتری برای پخت نیاز دارد. فرآیند بخار دهی شامل عبور بخار از دانه های شلتوک و سپس برداشتن لایه های شالی در حین خشک شدن آنهاست. در طی این فرآیند، دانه برنج سفید می‌ماند، در حالی که سطح آن سخت‌تر می‌شود تا به آن استحکام دهد که این موضوع باعث می گردد برنج در حین فرآیند پخت، شکسته یا له نشود.
****************
** برنج پاکستانی:
برنج پاکستانی نیز امروزه در ایران فروش زیادی دارد. این برنج از نظر ظاهری، شباهت زیادی به برنج هندی دارد. این نوع برنج نسبت به برنج ایرانی ارزان تر و راحت تر طبخ می گردد.
****************
** برنج تایلندی:
تایلند به دلیل آب و هوای مناسب برای کشت برنج، سالانه مقادیر زیادی برنج تولید می کند. برنج تایلندی از نظر ظاهری دانه های بلند و نیمه شفافی دارد. همچنین پس از پخت، معطر بوده و کمی هم چسبنده است.
****************
** برنج ژاپنی:
شاید کمتر از سایر انواع برنج درباره این نوع برنج شنیده باشید. چرا که برنج های هندی، پاکستانی و تایلندی بیشتر در ایران استفاده می شود. برنج ژاپنی قبل از پخت، حالت نیمه شفاف و دانه های متوسط ​​دارد و بعد از پخت حالت چسبندگی پیدا می کند.